Duszpasterstwo nauczycieli

Archiwum wpisów

Użytkownicy na stronie

Aktualnie online: 1
W sumie: 328320

ks. Tomasz

Odprawy Katechetyczne 2018

ODPRAWA KATECHETYCZNA 2018
DLA KSIĘŻY

1. 29 sierpnia 2018 (środa) w Nowym Sączu w auli przy bazylice kolegiackiej
– godz. 9.30

Uczestniczą księża z dekanatów:
Bobowa, Grybów, Krościenko, Krynica, Limanowa, Łącko, Łużna, Nowy Sącz Centrum, Nowy Sącz Wschód, Nowy Sącz Zachód, Piwniczna, Ropa, Stary Sącz, Tymbark, Ujanowice.

2. 30 sierpnia 2018 (czwartek) w Tarnowie w auli WSD – godz. 9.30

Uczestniczą księża z dekanatów:
Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Dębica Wschód, Dębica Zachód, Mielec Południe, Mielec Północ, Ołpiny, Pilzno, Pustków, Radomyśl, Szczucin, Tuchów, Tarnów Północ, Żabno.

3. 31 sierpnia 2018 (piątek) w Tarnowie w auli WSD – godz. 9.30

Uczestniczą księża z dekanatów:
Bochnia Wschód, Bochnia Zachód, Brzesko, Czchów, Lipnica, Porąbka Uszewska, Radłów, Szczepanów, Tarnów Południe, Tarnów Wschód, Tarnów Zachód, Uście, Wojnicz, Zakliczyn.


ODPRAWA KATECHETYCZNA 2018
DLA SIÓSTR ZAKONNYCH ORAZ KATECHETÓW ŚWIECKICH

1. 29 sierpnia 2018 (środa) w Nowym Sączu w auli KANY przy ul. Kunegundy 12 a – godz. 9.30

Uczestniczą siostry zakonne i katecheci świeccy z dekanatów:
Bobowa, Grybów, Krościenko, Krynica, Limanowa, Łącko, Łużna, Nowy Sącz Centrum, Nowy Sącz Wschód, Nowy Sącz Zachód, Piwniczna, Ropa, Stary Sącz, Tymbark, Ujanowice.

2. 30 sierpnia 2018 (czwartek) w Tarnowie w auli Jana Pawła II przy bazylice katedralnej – godz.9.30

Uczestniczą siostry zakonne i katecheci świeccy z dekanatów:
Bochnia Wschód, Bochnia Zachód, Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dąbrowa Tarnowska, Dębica Wschód, Dębica Zachód, Lipnica, Mielec Południe, Mielec Północ, Ołpiny, Pilzno, Porąbka Uszewska, Pustków, Radłów, Radomyśl, Szczepanów, Szczucin, Tuchów, Tarnów Południe, Tarnów Północ, Tarnów Wschód, Tarnów Zachód, Uście, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno.

Dziękczynienie za przyjęty sakrament bierzmowania

foto: ks. Z. Wielgosz – tarnowski Gość Niedzielny

Serdecznie dziękujemy młodzieży oraz opiekunom: księżom, siostrom zakonnym, katechetom, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za udział w Diecezjalnym Dziękczynieniu za przyjęty sakrament bierzmowania w Starym Sączu. Było nas blisko 4 tysiące i pomimo deszczu przeżyliśmy dobry czas wspólnej modlitwy, dziękczynienia oraz radości! Zapraszamy za rok!

Dekret Biskupa Tarnowskiego ws. podręczników na rok szkolny 2018/2019

Dekret PDF – oryginał do druku:

Podręczniki 2018-2019

 

Lista podręczników szkolnych do nauczania religii dopuszczonych Dekretem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża na rok szkolny 2018/2019:

1. Przedszkole
a) Nasza Boża Rodzina. Religia dla dzieci trzyletnich, red. W. Kubik SJ, T. Czarnecka,
G. Łuszczak SJ, wyd. WAM, Kraków 2012;
b) Radosne dzieci Boże. Podręcznik do religii dla dziecka trzyletniego, J. Snopek, D. Krupiński, wyd. Jedność 2015;
c) Pan Bóg kocha dzieci. Podręcznik do religii dla dzieci czteroletnich, red. M. Zając, wyd. Gaudium, Lublin – Przemyśl – Zamość 2014;
d) Świat dziecka Bożego. Podręcznik do religii dla dziecka czteroletniego, J. Snopek, D. Krupiński, wyd. Jedność 2015;
e) Bóg kocha dzieci. Religia dla dzieci czteroletnich, red. W. Kubik SJ, T. Czarnecka,
G. Łuszczak SJ, wyd. WAM, Kraków 2011; Czytaj dalej

Dziękczynienie za sakrament bierzmowania w Starym Sączu

Przypominamy i serdecznie zapraszamy młodzież z klas trzecich gimnazjalnych oraz pierwszych ponadgimnazjalnych na  dziękczynienie za przyjęty sakrament bierzmowania, które odbędzie się we czwartek 14 czerwca 2018 r. przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00, zaś Mszy św. przewodniczył będzie JE Ksiądz Biskup Andrzej Jeż. Wyjazd na spotkanie należy zgłosić w szkole (wycieczka szkolna). Duszpasterzy i katechetów prosimy o zachęcanie młodzieży do udziału w dziękczynieniu oraz zgłaszaniu grup w wydziale katechetycznym.

Plan spotkania:

9.00 – Przyjazd i rejestracja grup

9.30 – Integracja i zabawa – pod sceną

10.30 – Modlitwa, świadectwa i Uwielbienie, przygotowanie do Eucharystii – przy Ołtarzu Papieskim

11.30 – Eucharystia pod przewodnictwem JE Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża

Ok. 12.30 – Agapa i powrót do domów

Prosimy zgłaszać grupy do 8 czerwca 2018 r.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o jak najszybsze zgłaszanie grup w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Informacja w sprawie podręczników

Informujemy, że uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2018/2019 powinni korzystać z dotychczasowych podręczników dla klas II gimnazjalnych. Dopuszczone serie to podręczniki wydawnictw Jedność, Gaudium i WAM. W pozostałych klasach Szkoły Podstawowej, trzecich klas Gimnazjum oraz w Szkołach Średnich obowiązują dotychczasowe zasady. Wkrótce zostanie opublikowany stosowny dekret ws. podręczników na rok szkolny 2018/2019.

UWAGA!!! Zapisy na rekolekcje

UWAGA!!! LIMIT MIEJSC WOLNYCH NA PIERWSZY TURNUS REKOLEKCJI ZOSTAŁ WYCZERPANY! AKTUALNIE MOŻNA ZAPISAĆ SIĘ TYLKO NA DRUGI TURNUS W DNIACH OD 31 MAJA DO 3 CZERWCA 2018.


header

Drodzy Katecheci,

przypominamy o konieczności zapisywania się na rekolekcje dla katechetów, które odbędą się w Gródku nad Dunajcem w następujących terminach:

  • I turnus 24 – 27 maja 2018 r.
  • II turnus 31 maja – 3 czerwca 2018 r.

Dla katechetów świeckich udział w rekolekcjach jest obowiązkowy. Uwaga, na pierwszy turnus pozostało już tylko kilka wolnych miejsc!

Na rekolekcje zapisujemy w Wydziale Katechetycznym pod numerem tel. 14 – 631 – 73 – 50 lub mailowo: wydzkate@diecezja.tarnow.pl

Spotkanie szkoleniowo-integracyjne wolontariuszy Stowarzyszenia „Cyrenejczyk” w Limanowej

Stowarzyszenie CYRENEJCZYK zaprasza:

Drodzy Katecheci!
Kilka lat temu na ekranach kin można było zobaczyć film pt.: ,,Mój biegun”. Opowiadał on historię Jaśka Meli – młodego chłopaka, który w wieku kilkunastu lat uległ wypadkowi, w wyniku, którego stracił jedno podudzie i jedno przedramię. W jednej ze scen Jasiek przechodzi kryzys – nie chce walczyć, nie chce się rehabilitować, bo po co to robić? Wtedy jego tata wypowiada, najważniejsze słowa w tym filmie, mianowicie mówi do Jasia, że: ,,niepełnosprawność to nie brak ręki czy nogi, ale to co jest w głowach.”

Wszyscy wiemy, że najtrudniejszą rzeczą do pokonania jest nasze myślenie: To co myślimy o sobie i to co myślimy o innych – czy staramy się poznać drugiego człowieka czy oceniamy go przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń. Każdy z nas ma pewne przekonania na temat osób z niepełnosprawnością. Te przekonania znacząco wpływają na to co, czujemy widząc osobę niepełnosprawną. Taką emocją, o której często mówią młodzi ludzie jest lęk. Bardzo często jest on związany z tym, że nie wiemy jak się zachować w stosunku do osoby niepełnosprawnej, jak jej pomóc, żeby jej nie skrzywdzić, co powiedzieć, żeby jej nie urazić. Celem szkolenia jest próba przezwyciężenia lub przynajmniej osłabienia siły tego lęku. Pokazując młodym ludziom w jaki sposób można pomóc takiej osobie, jak się zachować – przełamujemy pierwsze bariery w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Pokazujemy, że te bariery da się przekroczyć i że często w naszych głowach je wyolbrzymiamy.

Dlatego bardzo prosimy o przekazanie tej informacji Waszym uczniom i zachęcenie młodzieży (gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) do wzięcia udziału w tym szkoleniu. Będzie można przełamać swoje lęki i zobaczyć, że POMAGANIE jest FAJNE 😉

Wolontariusze i podopieczni Stowarzyszenia „Cyrenejczyk”

Zobacz: PLAKAT CYRENEJCZYK

Święta Zmartwychwstania Pańskiego

„Pan rzeczywiście zmartwychwstał
i ukazał się Szymonowi” (Łk 24,34)

Drodzy Katecheci – Panie, Panowie, Siostry i Księża,

Dzieląc głęboką radość rozbrzmiewającą we wszystkich zakątkach świata, że „Chrystus Zmartwychwstał” serdecznie życzymy, by Zwycięski Zbawca, będący źródłem tej radości, pozwalał się coraz bardziej i głębiej rozpoznawać przy łamaniu Chleba oraz we wszystkich sytuacjach życia; w codzienności przeżywanej z Nim i dla Niego.
Niech przeżywanie tej Tajemnicy wiary stanie się dla Was źródłem prawdziwej radości, pokoju i umocnienia w podejmowaniu codziennych obowiązków a Duch Święty nieustannie napełnia swoimi darami.

Z wdzięczną pamięcią w modlitwie:

Ks. Tomasz, ks. Tadeusz, ks. Robert, s. Józefa oraz s. Władysława – pracownicy Wydziału Katechetycznego

Konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży szkolnej „Myśląc Ojczyzna – Jan Paweł II do Polaków”

Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się konkursem, którego jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu diecezji tarnowskiej nauczania św. Jana Pawła II w odniesieniu do Ojczyzny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia Świętego Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Organizatorem konkursu jest Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej.

Wszelkie szczegóły, w tym regulamin oraz karty zgłoszeń, można znaleźć na stronie: http://www.ak.diecezja.tarnow.pl/?p=5646

Finał konkursu „Błogosławiona Korolino świeć nam przykładem”

15 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Radłowskiej odbył się Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu „Błogosławiona Karolino święć nam przykładem”. Zobacz film nakręcony przez ks. Mariana Kostrzewę z Redakcji Mediów Katolickich Diecezji Tarnowskiej:


Relacje w mediach katolickich Diecezji Tarnowskiej:

Serwis internetowy Diecezji Tarnowskiej

Serwis internetowy Tarnowskiego Gościa Niedzielnego

Serwis internetowy Radia RDN Małopolska


MODLITWA NAUCZYCIELI I KATECHETÓW

V SYNOD DIECEZJI TARNOWSKIEJ

KATECHEZA PARAFIALNA