Duszpasterstwo nauczycieli

Archiwum wpisów

Użytkownicy na stronie

Aktualnie online: 1
W sumie: 328320

Spotkanie szkoleniowo-integracyjne wolontariuszy Stowarzyszenia „Cyrenejczyk” w Limanowej

Stowarzyszenie CYRENEJCZYK zaprasza:

Drodzy Katecheci!
Kilka lat temu na ekranach kin można było zobaczyć film pt.: ,,Mój biegun”. Opowiadał on historię Jaśka Meli – młodego chłopaka, który w wieku kilkunastu lat uległ wypadkowi, w wyniku, którego stracił jedno podudzie i jedno przedramię. W jednej ze scen Jasiek przechodzi kryzys – nie chce walczyć, nie chce się rehabilitować, bo po co to robić? Wtedy jego tata wypowiada, najważniejsze słowa w tym filmie, mianowicie mówi do Jasia, że: ,,niepełnosprawność to nie brak ręki czy nogi, ale to co jest w głowach.”

Wszyscy wiemy, że najtrudniejszą rzeczą do pokonania jest nasze myślenie: To co myślimy o sobie i to co myślimy o innych – czy staramy się poznać drugiego człowieka czy oceniamy go przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń. Każdy z nas ma pewne przekonania na temat osób z niepełnosprawnością. Te przekonania znacząco wpływają na to co, czujemy widząc osobę niepełnosprawną. Taką emocją, o której często mówią młodzi ludzie jest lęk. Bardzo często jest on związany z tym, że nie wiemy jak się zachować w stosunku do osoby niepełnosprawnej, jak jej pomóc, żeby jej nie skrzywdzić, co powiedzieć, żeby jej nie urazić. Celem szkolenia jest próba przezwyciężenia lub przynajmniej osłabienia siły tego lęku. Pokazując młodym ludziom w jaki sposób można pomóc takiej osobie, jak się zachować – przełamujemy pierwsze bariery w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Pokazujemy, że te bariery da się przekroczyć i że często w naszych głowach je wyolbrzymiamy.

Dlatego bardzo prosimy o przekazanie tej informacji Waszym uczniom i zachęcenie młodzieży (gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) do wzięcia udziału w tym szkoleniu. Będzie można przełamać swoje lęki i zobaczyć, że POMAGANIE jest FAJNE 😉

Wolontariusze i podopieczni Stowarzyszenia „Cyrenejczyk”

Zobacz: PLAKAT CYRENEJCZYK

MODLITWA NAUCZYCIELI I KATECHETÓW

V SYNOD DIECEZJI TARNOWSKIEJ

KATECHEZA PARAFIALNA