Serce dla dzieci

SERCE DLA DZIECI

Drodzy Katecheci, Goście!

Obserwując współczesny świat, możemy odnieść wrażenie, że dzisiaj liczy się tylko to, co wielkie, piękne, mocne, bogate. Oczywiście należy dodać, że wielkie, piękne, mocne w oczach świata. Tymczasem dobrze wiemy, że tak nie jest, bo przecież prawdziwą miarą wielkości jest miłość, troska, pomoc, wiara i wiele innych wartości. Bo to właśnie one nadają sens naszemu życiu i naszym dążeniom. To jest tzw. „Boża optyka”, która zachęca nas do pochylania się w miłości nad słabszymi i równocześnie zapewnia, że taka logika postrzegania otaczającej rzeczywistości świadczy o prawdziwej wielkości. Prawdziwej, bo wynikającej z pełnego miłości Serca Jezusa.

Wielu katechetów naszej diecezji, oprócz pracy katechetycznej, stara się swój czas poświęcać innym poprzez zaangażowanie w różne formy aktywności, m.in. w działalność parafialną z grupami dzieci i młodzieży, pomoc w zajęciach pozalekcyjnych, pomoc w prowadzeniu świetlic parafialnych oraz inne różne formy wolontariatu.

Na fotografii: Pani Barbara Duran z dziećmi

Poniżej przedstawiamy materiały przesłane przez p. Barbarę Duran wraz z przyjaciółmi. Materiały w postaci opisu działalności oraz fotogalerii przedstawiają sposoby pracy z dziećmi, zwłaszcza z dziećmi wymagającymi szczególnej troski.

Pani Barbara jest katechetką w Szkole Podstawowej w Dąbrówce Tuchowskiej, nauczycielką prowadzącą m.in. zajęcia rewalidacyjne w Szkole Podstawowej w Lubaszowej. Ponadto ściśle współpracuje ze świetlicą parafialną „KUBUSIE” przy parafii św. Jakuba w Tuchowie.

 


„Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym” dla dzieci i osób niepełnosprawnych

   27 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół w Olszynach miało miejsce wspaniałe wydarzenie jakim było spotkanie z osobami niepełnosprawnymi z okolicznych miejscowości w ramach „Spotkania z Barankiem Wielkanocnym”.
Mottem tegorocznego spotkania były słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Organizatorem tego przedsięwzięcia była p. Barbara Duran, która od kilkunastu lat sprawia, że osoby, które na co dzień zamknięte w domu mogą spotkać się, wspólnie cieszyć się i bawić.
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca. Następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć spektakl „Kopciuszek” przygotowany przez zespół teatralny składający się z rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół w Ołpinach. Wspólną zabawę dla uczestników spotkania poprowadził młodzieżowy zespół muzyczny „Kwinto”, w skład którego wchodzą m.in. uczniowie naszej szkoły.
Całe to przedsięwzięcie nie miałoby miejsca, gdyby nie ofiarność i hojność sponsorów tj. właścicieli okolicznych firm, zakładów, sklepów, hurtowni oraz indywidualnych ofiarodawców.
W przygotowanie uroczystości bardzo aktywnie włączyli się rodzice z Rady Rodziców, którzy zatroszczyli się o wyposażenie sali w odpowiedni sprzęt, upiekli wspaniałe ciasta oraz obsługiwali wszystkich gości spotkania. Na wyróżnienie zasługuje także praca wolontariuszy, którzy sprawowali opiekę nad zaproszonymi dziećmi oraz wspólnie bawili się z nimi.
„Wielkanocne spotkania z Barankiem” to nie tylko zabawa, ale również okazja do zwiększenia świadomości związanej z problemem niepełnosprawności. Głównym ich celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi. Przynoszą one wiele korzyści dla obu stron, uczą tolerancji, współpracy, wrażliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Niepełnosprawni są dla sprawnych inspiracją, źródłem refleksji prowadzącej do tego, że ich życie staje się bogatsze.

Galeria zdjęć – spotkania z barankiem (kliknij w powyższy obrazek)

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz uświetnienie tej uroczystości należą się gorące podziękowania.


 Młodzi młodym – wszystkie dzieci nasze są

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubaszowej i Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Tuchowskiej zrealizowali II projekt „Młodzi młodym- Wszystkie dzieci nasze są”. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę młodych dotyczącą stworzenia przestrzeni do pożytecznego działania. Odbiorcami działań są dzieci niepełnosprawne oraz dzieci z ośrodka opiekuńczo-wychowawczego.

27 maja 2013 r. w Faściszowej k/Zakliczyna w Osadzie Wypoczynku i Zdrowia „Modrzewiowe Wzgórze” państwa Hanny i Zdzisława Jaroszów z okazji Dnia Dziecka odbyło się spotkanie integracyjne dzieci niepełnosprawnych, ich rodziców, wolontariuszy, nauczycieli z Dąbrówki Tuchowskiej, Lubaszowej i Olszyn.

Dla uczestników do dyspozycji był cały ośrodek wypoczynkowy. Dzieci brały udział m.in. w zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutkę: mogły jeździć na koniach, korzystać z basenu oraz siłowni. Po wspólnych zabawach i poczęstunku każde dziecko otrzymało prezent i pamiątkowy dyplom.

14-16.06.2013 w Bańskiej Niżnej k/Zakopanego u państwa A.J Wróblów, odbyło się kolejne kilkudniowe spotkanie obejmujące szkoły z gmin Tuchów, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna. Uczniowie aktywnie działali na rzecz innych, dostrzegli że ich praca jest potrzebna i dają wszystkim radość. Integrowali się z wolontariuszami i dziećmi niepełnosprawnymi. Poznawali szlaki turystyczne, topografię Tatr. Te trzy dni były pełne wrażeń i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni i szczęśliwi.


Galeria zdjęć

„Jedziemy dziś daleko hen do Zakopanego
tam dzieci się wspinają, gdzie sportowcy skaczą.
Na Gubałówkę się wspinamy piękne widoki podziwiamy.
Nasze Morskie Oko choć tak wysoko, to wszyscy
bez wahania kroczą.
Choć nogi bardzo bolą ,to nasi podopieczni dają
nam nadzieję, bo one choć niepełnosprawne idą przed siebie.
Wycieczka ta wspaniała super doskonała.
Opiekunowie bardzo fajni, a podopieczni doskonali”

Uczennica klasy III Gim. Ołpiny Barbara Wójcik

Spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi dało nam większą mobilizację do pracy w wolontariacie.
Dzieci niepełnosprawne potrzebują ciągłej opieki, uwagi a przede wszystkim dużo miłości. Dzięki tym osobom stajemy się lepszymi ludźmi. To one w swojej niepełnosprawności pokonują wszelkie trudności. Ten wyjazd na pewno był bardzo pouczający dla wszystkich uczestników wycieczki.
Dziękujemy pani Barbarze Duran za włączenie nas do pracy w wolontariacie.

Uczennice klasy III SP Paulina Janiga, Milena Borgula, Izabela Sołtys

„Ten wyjazd naprawdę był udany. Nie tylko dzięki pięknej pogodzie nasze serca się radowały, ale tym, że byliśmy tam wszyscy razem. Opiekunowie poświęcili nam wiele czasu a dzieciaki niepełnosprawne spisały się na medal”

Justyna Chrzanowska, Wiktoria Ogiela SP Lubaszowa


Jesienne spotkanie z artystami

 19 października nauczyciele razem z uczniami i wolontariuszami zorganizowali kolejne przedsięwzięcie, jakim było spotkanie integracyjne dzieci i osób niepełnosprawnych z naszej okolicy oraz dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Rzuchowej pt. „Jesienne spotkanie z artystami”. Inicjatorką była pani Barbara Duran, która czuwała nad całością przedsięwzięcia.

Jeden z uczestników, Andrzej Gomułka, przygotował prezentację multimedialną z poprzednich spotkań „Wszystkie dzieci nasze są”. Była to okazja do wspomnień. Podczas wyświetlania zdjęć pani Basia opowiadała ich historię i na niejednej dziecięcej buzi rozbłyskał uśmiech, kiedy poznawało siebie na zdjęciach.
Gościem specjalnym była malarka Anna Grzesiak-Juszczak, która poprowadziła z dziećmi warsztaty plastyczne. Pani Anna, odwołując się do wyobraźni małych i dużych artystów, wprowadziła ich do „tajemniczego ogrodu”, który potem mieli przenieść na papier. Uczestnicy wspólnie z rodzicami i wolontariuszami, z zastosowaniem różnych technik malarskich, stworzyli własne dzieła. Pomocą były wskazówki udzielane przez malarkę. Warsztaty były nie tylko wspaniałą zabawą i przygodą ze sztuką ale także możliwością wykazania się i odkrycia w sobie nowych potencjałów. Bo najważniejsze jest, jak powiedział pisarz Andrzej Grabowski, odkrywać w sobie i rozwijać iskierkę, którą dostaliśmy od Boga.
Później przyszedł czas na odpoczynek. Można było popróbować różnych domowych pyszności. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejną atrakcją były gry i zabawy przy muzyce. Pani Basia Duran jak najlepszy wodzirej poprowadziła zabawę. Zarówno dzieci jak i dorośli ruszyli więc na parkiet.
Na koniec wszystkie prace uczestników warsztatów zostały wystawione, dzięki czemu spotkanie przerodziło się w wernisaż obrazów osób niepełnosprawnych. Artyści zostali nagrodzeni dyplomami i słodkościami. Każdy też mógł poczuć się wyjątkowo, otrzymując od pani Anny pochwały i gratulacje.
Wszystkie te chwile uwieczniała swoim aparatem pani fotograf Renata Gogola. Przygotowana w ten sposób fotogaleria będzie miłą pamiątką z tego dnia.
Dla dzieci była to okazja do ponownego spotkania się z kolegami, dla rodziców możliwość rozmowy, podzielenia się swoimi troskami z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia. A dla wszystkich był to czas radości i oderwania się od codziennych obowiązków.


Galeria zdjęć – fot. Bogumiła Chrzanowska, Anna Cudek


Urodziny Kasi


Galeria zdjęć

W dniu 13 listopada 2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Lubaszowej wraz ze swoją wychowawczynią Anną Totoś i Barbarą Duran zorganizowały 6. urodziny Kasi – niepełnosprawnej koleżanki. Dzieci zadbały o każdy szczegół, dzięki czemu solenizantka mogła poczuć się wyjątkowo. Przedstawiły inscenizację bajek „Trzy świnki” i „Czerwony Kapturek”. Włożyły dużo wysiłku oraz serca w przygotowanie przedstawienia. Kolejnym punktem programu były serdeczne życzenia, prezenciki i oczywiście słodki poczęstunek. Nie zabrakło także zabaw i tańców integracyjnych. Takie spotkanie integracyjne jest przykładem na to jak nie dużo trzeba, aby w sercu dziecka zagościła radość, a na twarzy pojawił się słodki uśmiech.


 Wieczór wigilijny ze świętym Mikołajem

We czwartek 5 grudnia 2013 r. w Szkole Podstawowej w Lubaszowej odbyło się spotkanie integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych z naszej okolicy z udziałem ich rodziców. Pomysłodawcą i organizatorem „Wieczoru wigilijnego ze świętym Mikołajem” było Szkolne Koło Wolontariatu pod kierunkiem Barbary Duran oraz pozostałych pracowników szkoły. W programie miały miejsce ciekawe warsztaty artystyczne dla dzieci niepełnosprawnych, z których narodził się uroczy portret Świętego Mikołaja. Głównym punktem wieczoru było oczywiście spotkanie z Mikołajem, który rozdał dzieciom prezenty, nagrody oraz dyplomy, co wywołało niemałą radość obdarowanych. Ponadto goście mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły, skorzystać z poczęstunku i rzecz jasna wziąć udział w zabawach integracyjnych. Był to niewątpliwie bardzo przyjemny wieczór.
Po zakończeniu imprezy Święty Mikołaj odwiedził dzieci, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu. Na uwagę zasługuje fakt, że 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wyżej opisana impreza uwydatniła, że w naszym środowisku są też ludzie o wielkim sercu i rękach zawsze gotowych do pomocy, którzy wyczuwają potrzeby innych i starają się im zaradzić, co powinno spotkać się z uznaniem oraz naśladownictwem innych.


Galeria zdjęć – wigilia z Mikołajem


Bajkowe Jasełka

 25 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Lubaszowej odbyło się kolejne niezwykłe spotkanie dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Pomimo bardzo trudnych warunków na drogach, dotarli do nas Goście z Biecza, Szerzyn, Gromnika, Olszyn, Rzuchowej i Rzepiennika. Tym razem głównym motywem integracyjnej imprezy było nawiązanie do Świąt Bożego Narodzenia. Już samo wejście na salkę gimnastyczną było wspaniałym doznaniem artystycznym, ponieważ zarówno stajenka (mizerna, cicha), jak i pozostałe dekoracje (jak zwykle na najwyższym poziomie) wprowadzały nas w magiczną atmosferę zimowych świąt. Wizualnej harmonii dopełniały teatralne stroje postaci bajkowych wypożyczone z Zakliczyna. Pod anielskimi skrzydłami p. Barbary Duran rozpoczęło się niezwykłe przedstawienie. Nasze dzieci, przebrane za postacie z różnych bajek (Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Calineczka, Kopciuszek itd.) składały życzenia małemu Jezusowi i ofiarowały Mu swoje dary. Te słowne deklaracje przeplatane były pięknymi kolędami. Gorące oklaski i łzy w oczach u niektórych widzów były dowodem na to, że ta inscenizacja bardzo się wszystkim podobała. Po przedstawieniu dzieci otrzymały świąteczne upominki i zasiadły ze swoimi opiekunami do bogato zastawionych stołów. Wszystkim zapewne smakowały pyszne gołąbki i wspaniałe ciasta. Później odbyła się wspólna zabawa w karnawałowych rytmach. Po raz pierwszy na taką imprezę przybyła do nas mała Ania z rodziną. Na początku była bardzo wystraszona i nieufna wobec otaczającego ją gwaru i kosmicznego zamieszania, ale stopniowo jej stan emocjonalny ulegał zmianie i pod koniec spotkania była już pogodnie uśmiechnięta. Rozstaliśmy się po czterech godzinach świetnej zabawy, ale już następnego dnia wzięliśmy udział w Koncercie dla Nadziei w Domu Kultury w Tuchowie. Tu również reakcja widowni była entuzjastyczna. Po raz kolejny okazało się, że pełna wyrzeczeń i systematyczna praca z dziećmi niepełnosprawnymi przynosi rewelacyjne efekty. Tym razem również wiele osób przyczyniło się do tego, że te dwa wieczory w magiczny sposób przeniosły gwiazdkę z nieba do serc dorosłych i dzieci. Oczywiście, nie byłoby tego wydarzenia bez niezrównanej organizatorki tych spotkań – p. Barbary Duran, która wraz z mężem i córkami od wielu lat poświęca swój czas dzieciom z różnymi dysfunkcjami. Nie można także pominąć zaangażowania wielu wolontariuszy, sponsorów i sympatyków. Podsumowując chcę zaznaczyć, że p. Basia nie zamierza osiąść na laurach, bo podczas wakacji planuje wyjazd ze swoimi podopiecznymi nad morze. Trzymamy kciuki za realizację tego planu i mamy nadzieję, że wielu dobrych i mądrych ludzi przyczyni się do spełnienia marzeń naszych dzieci. Jan Dusza


Bajowe Jasełka – galeria zdjęć